Blog

Sebaláska – 7 krokov k sebahodnote a sebaláske

Miluj sám seba, toľko omieľané zo všetkých strán. Pre niekoho možno len fráza. Pre niekoho možno záchrana jeho života a vzťahov. Niektorí z nás si myslia, že čo je to za výmysel. Sebaláska. Nikto predtým o ničom takom nehovoril. Našim rodičom to nikto neprízvukoval. Ani pri výchove sme o tom nič nepočuli. A zrazu zo všetkých strán počujeme: Miluj hlavne sám seba. Niekto si pomyslí: Čo je to za sebecké prejavy? Prečo mám byť ja na prvom mieste? Ale poviem vám jedno. Je to to najdôležitejšie a najlepšie, čo môžete pre seba urobiť.

 


 Milovať sám seba je v podstate veľké šťastie, pretože keď sa človek naučí vychádzať sám so sebou a milovať sám seba, tak potom je pre neho prirodzené milovať ostatných.


 Sebaláska áno, nie? Dajme si kontrolné otázky:

Mám sa rád?

Vážim si sám seba?

Atď…

Otázok môže byť nespočetne veľa… Podľa odpovedí môžete zistiť ako je to u vás so sebaláskou.

 

Vzťahy v rodine:

Ako sa k vám správali rodičia v detstve? Chválili vás alebo naopak, videli na vás chyby? Aj tieto veci sa odzrkadľujú na vašej sebahodnote a sebaláske.


 „Keď človek sám seba nemiluje alebo nejakým spôsobom nenávidí alebo je na seba prísny alebo príliš kritický alebo si neverí alebo sa podceňuje, tak si to premieta do svojich vzťahov. A príčinu svojich problémov potom hľadá v iných.“

Jaroslav Dušek 


 Partnerské vzťahy:

Neúctivé chovanie, ponižovanie, žiarlivosť, závislosť, manipulácia, v horších prípadoch aj týranie ( psychické alebo fyzické ), atď… Aj takto sa prejavuje nedostatok sebalásky. 

„Nie je sebecké milovať sám seba, postarať sa o seba 

a urobiť zo svojho šťastia prioritu. Je to nevyhnutné.“


7 krokov k sebahodnote a sebaláske


1. Pripomínajte si svoje pozitívne vlastnosti a schopnosti   


 Tu si môžete urobiť aj tzv. zrkadlovú metódu. Ráno keď vstanete, pozrite sa na seba do zrkadla a povedzte si: Mám sa rád/ rada. Som skvelý/á. Pre niektorých ľudí je to zo začiatku obrovská výzva. Robte to aspoň po dobu 21 dní, aby sa to stalo vašim denným rituálom. Skúste to precítiť. A určite sa dostavia výsledky.


2. Uvedomte si, že ste jedinečný


Myslite na to, že na tomto svete nie je nikto presne taký ako vy. To ako vyzeráte, aké máte vlastnosti, schopnosti, akú máte mimiku, ako gestikulujete, chodíte, atď… No nie je to úžasné?


3. Venujte sa sebe, nájdite si čas len pre seba, pracujte na sebe.


Vzdelávajte sa, čítajte knihy, tvorte, cestujte, choďte do prírody… Je určite veľa toho, čo ste chceli vyskúšať alebo kam ste chceli ísť a doposiaľ ste to nespravili. A dokedy to chcete odkladať? Robte skrátka veci, ktoré vás bavia a robia šťastnými.


4. Športujte a jedzte zdravo


V zdravom tele zdravý duch. Nehovorí sa to len tak. Preto je dôležité sa hýbať a aj zdravo jesť. Zdravá strava je dôležitá pre príjem vitamínov a energie.


5. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás majú radi a vidia vaše pozitívne stránky a schopnosti


Stávate sa priemerom 5 ľudí, s ktorými trávite najviac času. Takže ak chcete byť úspešní, obklopte sa ľuďmi, ktorí už úspešní sú. Potrebujete ľudí, ktorí vám pomôžu hore a nie tých, ktorí vás budú ťahať dole.


6. Naučte sa povedať NIE


Nepodriaďujte svoj život iným, určite si svoje hranice. Nie je vždy na mieste vyhovieť všetkým. Riaďte sa svojimi pocitmi.


7. Robte svoje rozhodnutia


Rozhodujte sa sami. Je to váš život a nikto ho nebude žiť za vás. Niekedy je fajn vypočuť si názor iných, ale majte na mysli, že VY ste ten, kto znáša následky rozhodnutí.

Zanechať odpoveď